X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
 
از پارسینه تا فارسینج
 
 

مهندسی مکاترونیک

مکاترونیک (یا مهندسی مکانیک و الکــترونیک)تلفیق سه رشته مهدسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر است. و روشی چند رشته ای و جدید برای طراحی و ایجاد محصولی است که مبانی رشته های مهندسی برق، مکانیک، کامپیوتر، مواد، شیمی و صنایع را با هم در می آمیزد. سیستم های مکاترونیکی نوعا از اجزا سنتی مکانیک و الکتریک تشکیل شده اند ولی به دلیل بکارگیری حسگرها، عملگرها و سیستم های کنترل کامپیوتری از آن ها به عنوان سیستم های هوشمند نیز یاد می شود. 

مکاترونیک را می توان یک فرآیند نوین مهندسی نامید که با طراحی و ساخت محصولات و سیستم های هوشمندی سر و کار دارد و شامل ترکیبی از عملگرهای مکانیکی و الکترونیکی هستند. به طور خلاصه سیستم های مکاترونیک را میتوان سیستم های هوشمند الکترومکانیک نامید.

 کسانی که در رشته ی مکاترونیک مهارت کسب می کنند باید اطلاعت کلی از شماری از تکنیک ها به دست آورند و قابلیت اداره ی کل فرآیند طراحی را داشته باشند. آنها باید قادر باشند از منابع اطلاعاتی سایرین بهره برده و از ترکیب ویژه ی فناوری هایی که اقتصادی ترین ، جدیدترین، زیبا ترین و مناسب ترین راه حل را برای مساله مورد نظر ارائه می دهند استفاده نمایند. صنعت به مهندسان مکاترونیک برای ساخت سریع محصولات جدید با بازدهی و کیفییت بالا و قیمت پایین نیازمند است. 

کاربرد

اتوماسیون و رباتیک.  سرو مکانیک.  حس‏گرها و سیستم‌هاى کنترل. مهندسى اتومبیل، در طرح زیرسیستم‌ها از قبیل سیستم‌هاى ترمزگیرى ضدقفل.  مهندسى کامپیوتر، در طرح مکانیزم‌هایی مانند راه اندازهاى کامپیوترى . 

دانشگاه‏های ایران 

رشته‏ ی مکاترونیک از سال ۱۳۸۳ در دانشگاه‌های ایران تشکیل شده‌است. مانند بسیاری از نقاط جهان، سرفصل‏های یکسانی در دانشگاه‏ها اجرا نمی‏شود و رشته‏ی مکاترونیک توسط اساتید مکانیک، و در برخی دانشگاه‏ها توسط اساتید برق، مدیریت می‏شوند. طبیعتا نوع نگاه به مواد درسی نیز با نگرش مدیر گروه‏های دانشگاه‏ها فرم می‏پذیرد. دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات و دانشگاه آزاد قزوین  اولین دانشگاه‏های ایران هستند که رشته‏ ی مکاترونیک را دایر کرده‏اند. دانشگاه صنعتی خواجه نصیرادین طوسی در مقطع کارشناسی ارشد در این رشته فعالیت گسترده‏ای دارد. در دانشگاه تبریز ، دانشگاه صنعتی امیر کبیر ، دانشگاه سمنان ، دانشگاه صنعتی شریف ، دانشگاه صنعتی شاهرود ، دانشگاه اراک و دانشگاه سیستان و بلوچستان و دانشگاه آزاد تهران جنوب ، دانشگاه آزاد واحد مجلسی ، دانشگاه آزاد اهر و دانشگاه آزاد تبریز نیز این رشته وجود دارد. این رشته برای اولین بار در مقطع کارشناسی در دانشگاه تربیت معلم سبزوار ایجاد گردیده است. دانشگاه علم و صنعت ایران نیز این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد برگزار می‌کند.

 

ارسال شده در: سه‌شنبه 29 تیر‌ماه سال 1389 :: 10:31 :: توسط : م.شرفی
آخرین مطالب